BF01A0306A01000000
Modelkode: 93PS-10+10(40)-40-0-SB-MBS-6
Eaton 93PS UPS, 10 kVA, 10 kW (redundant) scalable to 40 kW, 2 x 20 kW power module, No battery, separate battery, Internal Maintenance Bypass, Network card included
General specifications
Product Name
Eaton 91PS and 93PS UPS
Catalog Number
BF01A0306A01000000
EAN
Product Length/Depth
48 cm
Product Height
175 cm
Product Width
75 cm
Product Weight
185 kg
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
CB
Certifications
IEC/EN 62040-2
IEC/EN 62040-1
EN 62040-3
Manufactured in a plant certified to ISO 9001 and ISO 14001 management system standards
Model Code
93PS-10+10(40)-40-0-SB-MBS-6
Specifikationer for trefaset UPS
Application
Data center/ facility/IT
Audible alarms
Yes
Auto shutdown function
Yes
Battery charger type
ABM technology
Color
Black
Construction type
Free standing model
Efficiency (improved efficiency mode)
99 %
Efficiency (eco-mode)
99 %
External battery connection
Hardwired
Form factor
Tower
Hot-swappable power modules
No
Improved efficiency mode
ESS with VMMS
Input connection
Fixed connection
Input frequency - max
60 Hz
Input frequency - min
50 Hz
Input nominal voltage
400V default (380/400/415V)
Input voltage - max
415 V
Input voltage - min
380 V
Internal maintenance bypass
kVA rating
10 kVA
Mounting Method
Tower
Number of output connections fixed connection
Output apparent power
10000 VA
Output effective power
10000 W
Output frequency
50 Hz (50/60 Hz programmable)
Output power factor
1
Output voltage - max
415 V
Output voltage - min
380 V
Overall efficiency
96 %
Package contents
  • UPS
  • Quickstart guide
  • Safety instructions
Parallelable
Parallel for capacity and redundancy
Phase (input)
3
Phase (output)
3
Potential free switch contact
Primary frequency - min
50 Hz
Primary frequency - max
60 Hz
Runtime at half load
0 min
Secondary Frequency Max
60 Hz
Secondary Frequency Min
50 Hz
Snmp
Integrated functionality
Network Mangement
Modular
Topology
Online
Transition time for full load
0 s
Type Of Interface
Other
Voltage distortion output (linear load) - max
1.5 %
Wattage
10 kW