PDF34GH400P5MJ
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X4TA401H)
Catalog Number
PDF34GH400P5MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
65 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)