PDF34KH250E4RN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF34KH250E4RN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
85 kAIC @240V (UL)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
250 A high override