PDF34M0125E4MK
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 125A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X4TA300)
Catalog Number
PDF34M0125E4MK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Line Only
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
125 A