PDF54K1200P5MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Four Pole (100% N), 1200A, 50kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF54K1200P5MN
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
282.7 mm
Product Weight
21.32 kg
IEC 60947-2
CCC Marked
Produktspecifikationer
Amperage Rating
1200 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD5 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Frame
5
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @480/277V (UL)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC @600/347V (UL)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)