PDG10P0035VFFJ
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 35A, 100kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , Std Line Load Term (PDG1X4T125)
Catalog Number
PDG10P0035VFFJ
UPC
Product Length/Depth
76 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
101.6 mm
Product Weight
1.29 kg
Amperage Rating
35 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Voltage - max
600 Vac
Protection
0% Protected Neutral Pole
Series
Power Defense
Terminals
Standard Line and Load
Frame
1
Class
Class A
Calibration
50C Calibration
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Interrupt rating range
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @480/277V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
65 kAIC @600/347V (UL)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
Number of poles
Four-pole (0% N)