PDG13P0035TFFK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 35A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Line Only (PDG1X3T125)
Catalog Number
PDG13P0035TFFK
UPC
Product Length/Depth
75.95 mm
Product Height
139.7 mm
Product Width
76.2 mm
Product Weight
1.36 kg
IEC 60947-2
UL 489
CCC Marked
CSA
Produktspecifikationer
Amperage Rating
35 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD1 Global
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
1
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @600 (UL/CSA)
42 kAIC Icu @250 Vdc
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
200 kAIC @240V (UL)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
42 kAIC Icu @125 Vdc