PDG24N0100E2ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four-pole (100% N), 100A, 85kA/480V, PXR20 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X4T100)
Catalog Number
PDG24N0100E2ML
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
139.5 mm
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T283
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @125 Vdc
30/25 kAIC @600V (UL/CSA)
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
85 kAIC @480V (UL)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
100 A