PDG32F0600P5WK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 600A, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG3X2TA632)
Catalog Number
PDG32F0600P5WK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Terminals
Standard Terminals Line Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @240V (UL)