PDG32K0125E3WN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 50kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG32K0125E3WN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T285
Terminals
No Terminals
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
85 kAIC @240V (UL)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC @600V (UL/CSA)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
Number of poles
Two-pole
Trip rating
125 A