PDG32M0400E5ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA400)
Catalog Number
PDG32M0400E5ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Two-pole
Trip rating
400 A