PDG32M0400P2YK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG3X2TA400)
Catalog Number
PDG32M0400P2YK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Terminals
Standard Terminals Line Only
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc