PDG32M0400P3MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA400)
Catalog Number
PDG32M0400P3MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Terminals
Standard Line and Load
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc