PDG33G0400P3DL
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 35kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA400)
Catalog Number
PDG33G0400P3DL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
65 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc