PDG54P1200E4MM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 5, Four Pole (100% N), 1200A, 100kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Catalog Number
PDG54P1200E4MM
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
282.7 mm
Product Weight
21.32 kg
Amperage Rating
1200 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Circuit breaker type
PD5 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Protection
100% neutral protection
Terminals
No Terminals
Frame
5
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @480/277V (UL)
35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
65 kAIC @600/347V (UL)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
1200 A