MLVC12V018C270
Eaton MLVC12 Multilayer Varistor, 018Vdc Working Voltage, 25V Varistor Voltage @ 1mA DC,270pF Typical Capacitance @1MHz
General specifications
Product Name
Eaton MLVC multilayer varistor
Catalog Number
MLVC12V018C270
UPC
Product Length/Depth
3.2 mm
Product Height
1.1 mm
Product Width
1.6 mm
Product Weight
0.029 g
Certifications
IEC 61000-4-2
Caratteristiche prodotto
Operating temperature - max
125 °C
Operating temperature - min
-55 °C
Capacitance
270
Clamping voltage
44
Operating voltage
18
Transient energy
0.1
Varistor voltage
25 V
Working voltage (Vrms)
12.7 Vrms
Peak current 8/20
35
ESD withstand - contact
8 kV
Component package size
1206 EIA
ESD withstand - air
15 kV