PDD22M0200TFFL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 200A, 100kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X2TA225)
Catalog Number
PDD22M0200TFFL
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CSA
Caratteristiche prodotto
Amperage Rating
200 A
Voltage rating
240 V AC
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 UL/CSA Only
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
2
Class
Class A
Interrupt rating
100 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @125 Vdc