PDF33M0250B8NN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A, 65kA/480V, PXR10 LSI Motor Protection, No Terminals
Catalog Number
PDF33M0250B8NN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
250 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T282
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
No Terminals
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)