PDF33MH250E5MN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF33MH250E5MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
No Terminals
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
Trip rating
250 A high override