PDF34MH400E2RJ
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR20 LSI w/ Relays, Std Line Load Term (PDG3X4TA401H)
Catalog Number
PDF34MH400E2RJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Product Weight
7.68 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T283
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Protection
100% neutral protection
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
400 A high override