PDG22K0035VFFK
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 2, Two Pole, 35A, 50kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Term Line Only (PDG2X2T100)
Catalog Number
PDG22K0035VFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Amperage Rating
35 A
Voltage rating
600 Vac
Complete breaker
Voltage - max
600Vac
Series
Power defense
Terminals
Standard Terminals Line Only
Class A
Calibration
50C Calibration
Rating plug
no
Interrupt rating
22 kAIC at 600 Vac
Voltage rating - max
600 V
Rated operational current
35 A