PDG23K0060B2NL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 60A, 50kA/480V, PXR10 LSI TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X3T100)
Catalog Number
PDG23K0060B2NL
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
IEC 60947-2
CCC Marked
CSA
Caratteristiche prodotto
Amperage Rating
60 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T281
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
10 kAIC Icu @125 Vdc
85 kAIC @240V (UL)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
50 kAIC @480V (UL)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)