PDG32G0125P4ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 125A, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA300)
Catalog Number
PDG32G0125P4ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
125 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
35 kAIC @480V (UL)
65 kAIC @240V (UL)
18 kAIC @600V (UL/CSA)
8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC)
55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC)