PDG32MH250P3WJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A High Override, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH250P3WJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Terminals
Standard Line and Load
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
65 kAIC @480V (UL)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
35 kAIC @600V (UL/CSA)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)