PDG32N0250P2WN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A, 85kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG32N0250P2WN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
250 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T291
Terminals
No Terminals
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
85 kAIC @480V (UL)
70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
150 kAIC @240V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @600V (UL/CSA)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)