PDG32NH250P5ML
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A High Override, 85kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32NH250P5ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T294
Circuit breaker type
PD3 Global
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
3
Interrupt rating
85 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
50 kAIC @600V (UL/CSA)
150 kAIC @240V (UL)
85 kAIC @480V (UL)