PDG33M0400P4MJ
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA400)
Catalog Number
PDG33M0400P4MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)