PDG34PH400E3ZL
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 100kA/480V, PXR20 LSIG w/ ZSI and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA401H)
Catalog Number
PDG34PH400E3ZL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
182.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T285
Protection
100% neutral protection
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
100 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC)
65 kAIC @600V (UL/CSA)
100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC)
100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC)
200 kAIC @240V (UL)
20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC)
85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC @480V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
Number of poles
Four-pole (100% N)
Trip rating
400 A high override