PDG53K1200P3DM
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 5, Three Pole, 1200A, 50kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
È disponibile una versione più recente di questo prodotto:
Catalog Number
PDG53K1200P3DM
UPC
Product Length/Depth
139.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
209.5 mm
Product Weight
21.32 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CCC Marked
CSA
UL 489
IEC 60947-2
Caratteristiche prodotto
Amperage Rating
1200 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T293
Circuit breaker type
PD5 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
5
Class
Class A
Communication
Modbus RTU and CAM Link
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
600
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
25 kAIC @600/347V (UL)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
50 kAIC @480/277V (UL)
85 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)