PDG63M2000E5MN
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 6, Three Pole, 2000A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDG63M2000E5MN
UPC
Product Length/Depth
247.7 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
393.7 mm
Product Weight
46.266 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
Amperage Rating
2000 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Circuit breaker type
PD6 Global
Terminals
No Terminals
Frame
6
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
100 kAIC @240V (UL)
65 kAIC @480/277V (UL)
70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
35 kAIC @600/347V (UL)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
Number of poles
Three-pole
Trip rating
2000 A