PHB-5R0H305-R
Eaton PHB supercapacitor, 5.0 V, 3 F, 0.20 Ω, Horizontal Pack
General specifications
Product Name
Eaton PHB cylindrical cell supercapacitor pack
Catalog Number
PHB-5R0H305-R
UPC
Product Length/Depth
32.5 mm
Product Height
9 mm
Product Width
17.3 mm
Product Weight
5.3 g
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL Recognized
Caratteristiche prodotto
Packing
Bulk
Contact configuration
Horizontal
Size
31.5 x 16.8 x 8.5 mm
Terminals
Through hole
Shape
Rectangular
DC equivalent series resistance (ESR)
0.2 Ω
Operating temperature range
-25 °C to +70 °C
Series
PHB
Max voltage
5 V
Capacitance
3 F
Leakage
0 µA
Energy
37.5 J
Power
31 W
Peak current (1 sec)
4.7 A
Capacitance end of life rating
70%
ESR end of life rating
200%