PDF33GH250P4MN
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Catalog Number
PDF33GH250P4MN
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.92 kg
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T292
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
No Terminals
Frame
3
Class
Class A
Communication
Modbus RTU
Interrupt rating
35 kAIC at 480 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
690
Switch off technique
Electronic
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC)
65 kAIC @240V (UL)
35 kAIC @480V (UL)
20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
10 kAIC Icu @250 Vdc
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
18 kAIC @600V (UL/CSA)
36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC)
8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC)
55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC)