PDF33MH400E4ML
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Catalog Number
PDF33MH400E4ML
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Circuit breaker type
PD3 Global (100% UL)
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Three-pole
Trip rating
400 A high override