PDG26P0035VFFJ
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 2, Four Pole (60% N), 35A, 100kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Line Load Term (PDG2X4T100)
Catalog Number
PDG26P0035VFFJ
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
139.5 mm
Product Weight
2.46 kg
Compliances
RoHS Compliant
Product specifications
Amperage Rating
35 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 Global
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Voltage - max
600Vac
Protection
60% protected neutral pole
Series
Power defense
Terminals
Standard Line and Load
Frame
2
Class
Class A
Calibration
50C Calibration
Rating plug
no
Interrupt rating
35 kAIC at 600 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Rated operational current
35 A
Number of poles
Four-pole (60% N)