PDG32F0600E4CL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 600A, 25kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ CAM Link and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG3X2TA632)
Catalog Number
PDG32F0600E4CL
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
CSA
Product specifications
Amperage Rating
600 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T284
Terminals
Standard Terminals Load Only
Communication
CAM Link
Interrupt rating
25 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc
Number of poles
Two-pole
Trip rating
600 A