12OEFMA31.5
Oil fuse-link, medium voltage, 31.5 A, AC 12 kV, BS2692 F01, 254 x 63.5 mm, back-up, BS, IEC, ESI, with striker
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series medium voltage oil fuse
Catalog Number
12OEFMA31.5
UPC
EAN
Product Length/Depth
254 mm
Product Height
63.5 mm
Product Width
63.5 mm
Product Weight
1900 g
Compliances
BS 2692-1
ESI 12-8
Certifications
IEC Rated
IEC60282-1
Especificaciones del producto
Amperage Rating
31.5 A
Fuse indicator
with striker
Fuse size
254 x 63.5 mm
Breaking capacity
40 kA
Installation technique
Oil
Performance Cat According To IEC 60282-1
Back-up
Product application
Primary side transformer protection
Rated frequency - max
60 Hz
Rated frequency - min
50 Hz
Release characteristic
Other
Standard
British Standard
Utilization category
Other
Voltage type
AC
With striker
Yes
Fuse diameter
63.5 mm
Joule integral (I2T) - max operating
1.2 x 104
Joule integral (I2T) - min pre-arcing
8.9 x 102
Resistance
38.5
Class
Class back-up
Barrels
1
Construction type
F01/BS 2692
Fuse shape
Cylindrical
Interrupt rating
40 kAIC
Construction size
63.5 x 254 mm
Voltage rating
12 kV