30LRC750
30AMP 750V d.c. TRACTION FUSE
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed traction fuse
Catalog Number
30LRC750
EAN
Product Length/Depth
127 mm
Product Height
27 mm
Product Width
27 mm
Product Weight
2620 g
Certifications
CE
Especificaciones del producto
Amperage Rating
30 A
Breaking capacity
50 kA
Voltage type
DC
Utilization category
gR (general purpose semiconductor protection)
Fuse size
20 x 127 mm
Class
Class gR
Clearing (I2T)
2250 at 750 Vdc
Watt losses
4.5 W
Pre arc (I2T)
700
Interrupt rating
50 kA at 750 Vdc
Voltage rating
750 V