40LRC750
Eaton Bussmann series high speed traction fuse, 40A, Fuse
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series high speed traction fuse
Catalog Number
40LRC750
UPC
EAN
Product Length/Depth
127 mm
Product Height
27 mm
Product Width
27 mm
Product Weight
172.5 g
Compliances
Contact factory
Especificaciones del producto
Amperage Rating
40 A
Breaking capacity
50 kA
With striker
No
Voltage type
DC
Utilization category
gR (general purpose semiconductor protection)
Release characteristic
Other
Fuse indicator
Other
Frequency rating - min
45 Hz
Frequency rating - max
62 Hz
Fuse size
20 x 127 mm
Class
Class gR
Clearing (I2T)
5300 at 750 Vdc
Watt losses
5.8 W
Fuse shape
Cylindrical
Pre arc (I2T)
1800
Mounting dimension
Current type
AC
Rated voltage DC
750 V
Color
None
Interrupt rating
50 kA at 750 Vdc
Construction size
Material
Ceramic
Packaging type
Standard
Voltage rating
750 V