ED400M500
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse, 400A, AC 550 V, V88/B388/B4, 59 x 136 mm, gM, 400M500
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse
Catalog Number
ED400M500
UPC
EAN
Product Length/Depth
136 mm
Product Height
59 mm
Product Width
59 mm
Product Weight
582 g
Compliances
RoHS Compliant
Especificaciones del producto
Amperage Rating
500 A
Fitted with:
Centre bolted tags
Fuse size
BS88/B3
BS88/B4
Current type
AC
Mounting dimension
M8
Center-to-center distance of connections
114 mm
Breaking capacity
80 kA
Rated switching capacity
80 kA
Motor current rating
400M500
Rated voltage AC
550 V
Class
Class gM
Fuse type
ED
Utilization category
gM (motor protection)
Color
None
Interrupt rating
80 kAIC
Fuse indicator
None
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Watt losses
24 W
Connection
Bolt-on
Construction
BS88/B4
BS88/B3
Construction size
Other
Fuse shape
Center bolted tags
Voltage type
AC
Voltage rating
550 V