EP-400097
DX-PHF34-217
General specifications
Product Name
Eaton DX Passive harmonic filter
Catalog Number
EP-400097
EAN
Product Length/Depth
1160 mm
Product Height
415 mm
Product Width
454 mm
Product Weight
221 kg
Certifications
IEC 61558-1
IEC 61558-2
UL508
Especificaciones del producto
Used with
DA1
DG1
Product Category
Accessories
10.10 Temperature rise
10.11 Short-circuit rating
Is the panel builder's responsibility. The specifications for the switchgear must be observed.
10.12 Electromagnetic compatibility
10.13 Mechanical function
10.2.2 Corrosion resistance
Meets the product standard's requirements.
10.2.3.1 Verification of thermal stability of enclosures
10.2.3.2 Verification of resistance of insulating materials to normal heat
10.2.3.3 Resist. of insul. mat. to abnormal heat/fire by internal elect. effects
10.2.4 Resistance to ultra-violet (UV) radiation
10.2.5 Lifting
Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated.
10.2.6 Mechanical impact
10.2.7 Inscriptions
10.3 Degree of protection of assemblies
10.4 Clearances and creepage distances
10.5 Protection against electric shock
10.6 Incorporation of switching devices and components
10.7 Internal electrical circuits and connections
Is the panel builder's responsibility.
10.8 Connections for external conductors
10.9.2 Power-frequency electric strength
10.9.3 Impulse withstand voltage
10.9.4 Testing of enclosures made of insulating material
Fitted with:
Connection lugs
PE stud
Accessory/spare part type
Filter
Altitude
Max. 1000 m
Max. 4000 m with current reduction
Ambient operating temperature - max
40 °C
Ambient operating temperature - min
-10 °C
Rated frequency - max
60 Hz
Rated frequency - min
50 Hz
Ambient storage temperature - max
70 °C
Ambient storage temperature - min
-25 °C
Equipment heat dissipation, current-dependent Pvid
1389 W
Number of phases
3
Mounting position
Vertical or horizontal
Duty factor
100 %
Degree of protection
IP00
Insulation class
F
Rated operational voltage (Ue) - max
400 V
Rated operational current (Ie) - max
217 A
Operating temperature details
-10 - 40 °C (up to 70 °C with current derating)