EP-400134
Eaton Moeller® series DILM Contactor, 3 pole, 380 V 400 V 4 kW, 1 NC, 24 V DC, DC operation, Push in terminals, Big pack
General specifications
Product Name
Eaton Moeller® series DILM contactor
Catalog Number
EP-400134
EAN
Product Length/Depth
75 mm
Product Height
68 mm
Product Width
45 mm
Product Weight
0.285 kg
Certifications
CE
Especificaciones del producto
Electrical connection type for auxiliary- and control-current circuit
Push-in connection
Number of poles
Three-pole
10.10 Temperature rise
10.11 Short-circuit rating
Is the panel builder's responsibility. The specifications for the switchgear must be observed.
10.12 Electromagnetic compatibility
10.13 Mechanical function
10.2.2 Corrosion resistance
Meets the product standard's requirements.
10.2.3.1 Verification of thermal stability of enclosures
10.2.3.2 Verification of resistance of insulating materials to normal heat
10.2.3.3 Resist. of insul. mat. to abnormal heat/fire by internal elect. effects
10.2.4 Resistance to ultra-violet (UV) radiation
10.2.5 Lifting
Does not apply, since the entire switchgear needs to be evaluated.
10.2.6 Mechanical impact
10.2.7 Inscriptions
10.3 Degree of protection of assemblies
10.4 Clearances and creepage distances
10.5 Protection against electric shock
10.6 Incorporation of switching devices and components
10.7 Internal electrical circuits and connections
Is the panel builder's responsibility.
10.8 Connections for external conductors
10.9.2 Power-frequency electric strength
10.9.3 Impulse withstand voltage
10.9.4 Testing of enclosures made of insulating material
Fitted with:
Mirror contact
Varistor suppressor circuit
Pollution degree
3
Connection
Push in terminals
Ambient operating temperature - max
60 °C
Ambient operating temperature - min
-25 °C
Ambient operating temperature (enclosed) - max
40 °C
Ambient operating temperature (enclosed) - min
-25 °C
Ambient storage temperature - max
80 °C
Ambient storage temperature - min
-40 °C
Equipment heat dissipation, current-dependent Pvid
1.2 W
Heat dissipation capacity Pdiss
0 W
Heat dissipation per pole, current-dependent Pvid
0.4 W
Product category
Contactors
Electrical connection type of main circuit
Push-in connection
Voltage type
DC
Number of auxiliary contacts (normally closed contacts)
Number of auxiliary contacts (normally open contacts)
Number of contacts (normally closed) as main contact
Number of main contacts (normally open contact)
Overvoltage category
III
Duty factor
100 %
Interference immunity
According to EN 60947-1
Terminal capacity (flexible with unisolated ferrule)
1 x (0.5 - 2.5) mm²
2 x (0.5 - 2.5) mm²
Terminal capacity (flexible with ultrasonic welded cable end)
1 x (0.5 - 2.5) mm²
2 x (0.5 - 2.5) mm²
Terminal capacity (flexible with ferrule)
Terminal capacity (solid)
Terminal capacity (flexible)
Rated control supply voltage (Us) at DC - max
24 V
Rated control supply voltage (Us) at DC - min
24 V
Rated insulation voltage (Ui)
690 V
Rated operational current (Ie) at AC-1, 380 V, 400 V, 415 V
22 A
Rated operational current (Ie) at AC-3, 380 V, 400 V, 415 V
9 A
Rated operational current (Ie) at AC-4, 400 V
6 A
Rated operational power at AC-3, 380/400 V, 50 Hz
4 kW
Rated operational power at AC-4, 380/400 V, 50 Hz
2.5 kW
Static heat dissipation, non-current-dependent Pvs
4.5 W
Short-circuit current rating (basic rating)
5 kA, 30 A max. fuse, SCCR (UL/CSA)
5 kA, 30 A max. CB, SCCR (UL/CSA)
Short-circuit current rating (high fault at 480 V)
100 kA, 20 A CLASS J max. fuse, SCCR (UL/CSA)
30 kA, 25 A CLASS RK5 max. fuse, SCCR (UL/CSA)
65 kA, 16 A max. CB, SCCR (UL/CSA)
Short-circuit current rating (high fault at 600 V)
Operating voltage at AC, 50 Hz - min
24 V
Operating voltage at AC, 50 Hz - max
690 V
Operating voltage at AC, 60 Hz - min
24 V
Operating voltage at AC, 60 Hz - max
690 V