GFI12M166
Eaton portable GFCI, Watertight, field wireable available for attachment, 20A, #12 AWG, 2' (0.61m) cord length, Polycarbonate, L5-20, Locking plug type, Manual reset, 120V, 4X 669613
General specifications
Product Name
Eaton portable GFCI
Catalog Number
GFI12M166
UPC
Product Length/Depth
4 ft
Product Height
2.5 in
Product Width
2.5 in
Product Weight
0.38 lb
Compliances
NEC Compliant
Especificaciones del producto
Special features
Watertight, field wireable available for attachment
Amperage Rating
20A
Circuit interrupter type
GFCI
Cord gauge
#12 AWG
Cord length
2' (0.61m)
Material
Polycarbonate
NEMA configuration
L5-20
NEMA type
NEMA 4X
Plug type
Locking
Voltage rating
120 V