NSD32M40
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse, 32A, AC 415 V, V88/F2, 18 x 59 mm, gM, 32M40
General specifications
Product Name
Eaton Bussmann series low voltage british standard fuse
Catalog Number
NSD32M40
UPC
EAN
Product Length/Depth
59 mm
Product Height
18 mm
Product Width
18 mm
Product Weight
26 g
Compliances
CE Marked
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60269-2
BS88
Especificaciones del producto
Amperage Rating
40 A
Fitted with:
Offset bladed tags
Fuse size
BS88/F1
Current type
AC
Breaking capacity
80 kA
Rated switching capacity
80 kA
Motor current rating
32M40
Rated voltage AC
415 V
Class
Class gM
Fuse type
NSD
Utilization category
gM (motor protection)
Color
None
Interrupt rating
80 kAIC
Fuse indicator
None
Insulated metal gripping lugs (IMGL)
No
Watt losses
1.9 W
Connection
Blade end
Construction
BS88/F2
Construction size
F2
Fuse shape
Offset bladed tags
Voltage type
AC
Suitable for
32NNS Safeloc fuse holder
SC32 Safeclip fuse holder
Voltage rating
415 V