PDD22G0100TFFL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Two Pole, 100A, 65kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X2T100)
Catalog Number
PDD22G0100TFFL
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
69.9 mm
Product Weight
2.041 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
UL 489
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
100 A
Voltage rating
240 V AC
Trip Type
T298
Circuit breaker type
PD2 UL/CSA Only
Circuit breaker frame type
Complete breaker
Terminals
Standard Terminals Load Only
Frame
2
Class
Class A
Interrupt rating
65 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
10 kAIC Icu @125 Vdc
65 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @250 Vdc