PDD23F0030TFFL
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 240V Max, Frame 2, Three Pole, 30A, 35kA/240V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X3T100)
Catalog Number
PDD23F0030TFFL
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
CSA
UL 489
Especificaciones del producto
Amperage Rating
30 A
Voltage rating
240 V AC
Terminals
Standard Terminals Load Only
Interrupt rating
35 kAIC at 240 Vac
Rated operation voltage (Ue) at AC - max
240
Voltage rating - max
240 V
Interrupt rating range
35 kAIC @240V (UL)
10 kAIC Icu @125 Vdc
10 kAIC Icu @250 Vdc