PDD23M0110VFFN
Eaton Power Defense 240V Max, Frame 2, Three Pole, 110A, 100kA/240V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Catalog Number
PDD23M0110VFFN
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Amperage Rating
110 A
Voltage rating
240 V AC
Complete breaker
Voltage - max
240Vac
Series
Power defense
Terminals
No Terminals
Class A
Calibration
50C Calibration
Rating plug
no
Interrupt rating
100 kAIC at 240 Vac
Voltage rating - max
240 V
Rated operational current
110 A