PDF43K0800E5XK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 4, Three Pole, 800A, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ CAM Link, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG4X3TA800)
Catalog Number
PDF43K0800E5XK
UPC
Product Length/Depth
111.2 mm
Product Height
406.4 mm
Product Width
209.6 mm
Product Weight
13.6 kg
CCC Marked
Especificaciones del producto
Amperage Rating
800 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T286
Circuit breaker type
PD4 Global (100% UL)
Terminals
Standard Terminals Line Only
Frame
4
Class
Class A
Communication
CAM Link
Interrupt rating
50 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
50 kAIC @480V (UL)
85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC)
25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)
35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC)
50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC)
10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC)
22 kAIC Icu @250 Vdc
85 kAIC @240V (UL)
35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
25 kAIC @600V (UL/CSA)
Number of poles
Three-pole
Trip rating
800 A