PDG23M0090VFFK
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 90A, 65kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU, Std Term Line Only (PDG2X3T100)
Catalog Number
PDG23M0090VFFK
UPC
Product Length/Depth
88.9 mm
Product Height
152.4 mm
Product Width
104.6 mm
Product Weight
1.82 kg
Compliances
RoHS Compliant
Especificaciones del producto
Amperage Rating
90 A
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T298
Complete breaker
Voltage - max
600Vac
Series
Power defense
Terminals
Standard Terminals Line Only
Class A
Calibration
50C Calibration
Rating plug
no
Interrupt rating
25 kAIC at 600 Vac
Switch off technique
Thermomagnetic
Voltage rating - max
600 V
Rated operational current
90 A