PDG32MH250D5MJ
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 250A High Override, 65kA/480V, PXR20D ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH250D5MJ
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
CSA
Especificaciones del producto
Amperage Rating
250A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T290
Terminals
Standard Line and Load
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
35 kAIC @600V (UL/CSA)
22 kAIC Icu @250 Vdc
100 kAIC @240V (UL)
65 kAIC @480V (UL)
100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC)
15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC)
70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC)
50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC)
50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC)
30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC)