PDG32MH400D3WK
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 400A High Override, 65kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG3X2TA631)
Catalog Number
PDG32MH400D3WK
UPC
Product Length/Depth
109.1 mm
Product Height
257.1 mm
Product Width
138.9 mm
Product Weight
5.2163 kg
Compliances
RoHS Compliant
Certifications
IEC 60947-2
Especificaciones del producto
Amperage Rating
400A High Override
Voltage rating
600 Vac
Trip Type
T289
Terminals
Standard Terminals Line Only
Interrupt rating
65 kAIC at 480 Vac
Voltage rating - max
600 V
Interrupt rating range
100 kAIC @240V (UL)
22 kAIC Icu @250 Vdc